Intro2Spanish.com
 
Web www.intro2spanish.com

Spanish Verb Conjugation: Indicative Mood: Preterite Tense
Preterite Tense: -IR Stem-Changing Verbs

©RCAguilar

OBJECTIVE:
Finalize your preterite tense conjugation studies with this group.
TASK:
Work mostly on the 3rd person singular & plural forms, since they're the "trouble spots."
PERPLEXED?
It'll work itself out real soon ...
Huh?
Spanish as a spoken language is vocalized really fast! Somewhere along the line I read about some research that showed Spanish as being spoken 3 times faster than English.
Well, it's all relative, as somebody on the famous-side once said. E=mc2 and all that.
On this one, do that trick again where it's a completely oral thing. Just say the verbs out in their conjugated forms without looking at anything, using the normal IR verb patterns. This is only for practice!
Say them really, really quickly. If you go fast enough, you end up seeing how this "bastardization" of the spellings in keeping only the first letter of the stem change might have occurred.
Yeah. It's another theory.

 
SITE INFO
SITE NAVIGATION
HOME
Spanish Studies
Pronunciation
Lessons
Numbers
Time
Date
Verbs
Verb Tenses
Verb Conjugation
Grammar
Gender
Grammar Terms
Pronouns
Reflexive
Vocabulary
Adjectives
Noun Cognates
Prepositions
Verb Lists
Vocabulary Lists
VERB CONJUGATION
Indicative Mood
Present Tense
Regular -ar Verbs
Regular -er Verbs
Regular -ir Verbs
Stem e -> ie
Stem o -> ue
Stem e -> i
Stem iar: i ->
Stem uar: u ->
Stem uir: i -> y
Stem ger/gir: g -> j
Yo form -oy
Yo form -zco
Yo form -go
Imperfect Tense
AR Verbs
ER & IR Verbs
Preterite Tense
Regular AR Verbs
Ending -car
Ending -gar
Ending -zar
ER/IR Verbs
ER/IR Verbs vowel Stem
IR Stem-changers
Irregular Stems
Future Tense
Regular Verbs
Irregular Stems
Conditional Tense
Regular Verbs
Irregular Stems
Progressive Tenses
Perfect Tenses

Reference
Subject Pronouns
yo
nosotros
nosotras
tú*
vosotros
vosotras
él
ella
Usted
ellos
ellas
Ustedes
*In some countries in Central & South America vos is used instead of .

Reflexive Pronouns
me nos
te os
se  se

Direct Object Pronouns
me nos
te os
lo
la
lo/la
los
las
los/las

Indirect Object Pronouns
me nos
te os
le les
Preterite Tense: Stem-changing IR verbs
 
Stem-changing IR verbs maintain their stem-change, but only using the first vowel of the stem change in the 3rd person forms of the preterite tense.
E -> IE
convertir to convert bekehren
mentir to lie lügen
preferir to prefer vorziehen
E -> I
competir to compete konkurrieren
medir to measure messen
pedir to request, ask for bitten
O -> UE
dormir to sleep schlafen
morir to die sterben
E -> IE verbs change the final E of the stem to I in the él, ella, Usted, ellos, ellas, Ustedes forms.
E -> I verbs change the final E of the stem to I in the él, ella, Usted, ellos, ellas, Ustedes forms.
O -> UE verbs change the final O of the stem to U in the él, ella, Usted, ellos, ellas, Ustedes forms.
Drop the -ir: That's the stem !!
To see the preterite tense conjugated forms of these verbs, click on a pronoun below:
YO
ÉL
ELLA
USTED
NOSOTROS
VOSOTROS
ELLOS
ELLAS
USTEDES
More information concerning the preterite tense
Preterite Tense: Stem-changing IR verbs
Yo form
To make this form, drop the -ir.
Add the normal ending for preterite tense conjugation of IR verbs.
E -> IE
This is the event. This is what I did.
deutsch
convertir convertí I converted I did convert
ich habe bekehrt
mentir mentí I lied I did lie
ich habe gelogen
preferir preferí I preferred I did prefer
ich habe vorgezogen
E -> I
competir competí I competed I did compete
ich habe konkurriert
medir medí I measured I did measure
ich habe gemessen
pedir pedí I requested I did request
ich habe gebeten
O -> UE
dormir dormí I slept I did sleep
ich habe geschlafen
morir morí I died I did die
ich bin gestorben
The pronoun YO does not need to be stated in the preterite.
It is already clear by the ending that YO is doing the action.
A look at other forms:
YO
ÉL
ELLA
USTED
NOSOTROS
VOSOTROS
ELLOS
ELLAS
USTEDES
More information concerning the preterite tense
Back to Top
Preterite Tense: Stem-changing IR verbs
form
To make this form, drop the -ir.
Add the normal ending for preterite tense conjugation of IR verbs.
E -> IE
This is the event. This is what you did.
deutsch
convertir convertiste you converted you did convert
du hast bekehrt
mentir mentiste you lied you did lie
du hast gelogen
preferir preferiste you preferred you did prefer
du hast vorgezogen
E -> I
competir competiste you competed you did compete
du hast konkurriert
medir mediste you measured you did measure
du hast gemessen
pedir pediste you requested you did request
du hast gebeten
O -> UE
dormir dormiste you slept you did sleep
du hast geschlafen
morir moriste you died you did die
du bist gestorben
The pronoun does not need to be stated in the preterite.
It is already clear by the ending that is doing the action.
A look at other forms:
YO
ÉL
ELLA
USTED
NOSOTROS
VOSOTROS
ELLOS
ELLAS
USTEDES
More information concerning the preterite tense
Back to Top
Preterite Tense: Stem-changing IR verbs
Él form
To make this form, drop the -ir.
Add the normal ending for preterite tense conjugation of IR verbs.
E -> IE
This is the event. This is what he did.
deutsch
convertir convirtió he converted he did convert
er hat bekehrt
mentir mintió he lied he did lie
er hat gelogen
preferir prefirió he preferred he did prefer
er hat vorgezogen
E -> IE verbs change the final E of the stem to I in the él, ella, Usted, ellos, ellas, Ustedes forms.
E -> I
competir compitió he competed he did compete
er hat konkurriert
medir midió he measured he did measure
er hat gemessen
pedir pidió he requested he did request
er hat gebeten
E -> I verbs change the final E of the stem to I in the él, ella, Usted, ellos, ellas, Ustedes forms.
O -> UE
dormir durmió he slept he did sleep
er hat geschlafen
morir murió he died he did die
er ist gestorben
O -> UE verbs change the final O of the stem to U in the él, ella, Usted, ellos, ellas, Ustedes forms.
The pronoun ÉL needs to be stated in the preterite, because the same form is used for ELLA & USTED.
Once it is clear that ÉL is the subject, it can be left out in further statements.
A look at other forms:
YO
ÉL
ELLA
USTED
NOSOTROS
VOSOTROS
ELLOS
ELLAS
USTEDES
More information concerning the preterite tense
Back to Top
Preterite Tense: Stem-changing IR verbs
Ella form
To make this form, drop the -ir.
Add the normal ending for preterite tense conjugation of IR verbs.
E -> IE
This is the event. This is what she did.
deutsch
convertir convirtió she converted she did convert
sie hat bekehrt
mentir mintió she lied she did lie
sie hat gelogen
preferir prefirió she preferred she did prefer
sie hat vorgezogen
E -> IE verbs change the final E of the stem to I in the él, ella, Usted, ellos, ellas, Ustedes forms.
E -> I
competir compitió she competed she did compete
sie hat konkurriert
medir midió she measured she did measure
sie hat gemessen
pedir pidió she requested she did request
sie hat gebeten
E -> I verbs change the final E of the stem to I in the él, ella, Usted, ellos, ellas, Ustedes forms.
O -> UE
dormir durmió she slept she did sleep
sie hat geschlafen
morir murió she died she did die
sie ist gestorben
O -> UE verbs change the final O of the stem to U in the él, ella, Usted, ellos, ellas, Ustedes forms.
The pronoun ELLA needs to be stated in the preterite, because the same form is used for ÉL & USTED.
Once it is clear that ELLA is the subject, it can be left out in further statements.
A look at other forms:
YO
ÉL
ELLA
USTED
NOSOTROS
VOSOTROS
ELLOS
ELLAS
USTEDES
More information concerning the preterite tense
Back to Top
Preterite Tense: Stem-changing IR verbs
Usted form
To make this form, drop the -ir.
Add the normal ending for preterite tense conjugation of IR verbs.
E -> IE
This is the event. This is what you did.
deutsch
convertir convirtió you converted you did convert
Sie haben bekehrt
mentir mintió you lied you did lie
Sie haben gelogen
preferir prefirió you preferred you did prefer
Sie haben vorgezogen
E -> IE verbs change the final E of the stem to I in the él, ella, Usted, ellos, ellas, Ustedes forms.
E -> I
competir compitió you competed you did compete
Sie haben konkurriert
medir midió you measured you did measure
Sie haben gemessen
pedir pidió you requested you did request
Sie haben gebeten
E -> I verbs change the final E of the stem to I in the él, ella, Usted, ellos, ellas, Ustedes forms.
O -> UE
dormir durmió you slept you did sleep
Sie haben geschlafen
morir murió you died you did die
Sie sind gestorben
O -> UE verbs change the final O of the stem to U in the él, ella, Usted, ellos, ellas, Ustedes forms.
The pronoun USTED needs to be stated in the preterite, because the same form is used for ÉL & ELLA.
Once it is clear that USTED is the subject, it can be left out in further statements.
A look at other forms:
YO
ÉL
ELLA
USTED
NOSOTROS
VOSOTROS
ELLOS
ELLAS
USTEDES
More information concerning the preterite tense
Back to Top
Preterite Tense: Stem-changing IR verbs
Nosotros & Nosotras form
To make this form, drop the -ir.
Add the normal ending for preterite tense conjugation of IR verbs.
E -> IE
This is the event. This is what we did.
deutsch
convertir convertimos we converted we did convert
wir haben bekehrt
mentir mentimos we lied we did lie
wir haben gelogen
preferir preferimos we preferred we did prefer
wir haben vorgezogen
E -> I
competir competimos we competed we did compete
wir haben konkurriert
medir medimos we measured we did measure
wir haben gemessen
pedir pedimos we requested we did request
wir haben gebeten
O -> UE
dormir dormimos we slept we did sleep
wir haben geschlafen
morir morimos we died we did die
wir sind gestorben
The pronoun NOSOTROS does not need to be stated in the preterite.
It is already clear by the ending that NOSOTROS is doing the action.
Notice that the NOSOTROS form is exactly the same in the present & preterite tenses.
A look at other forms:
YO
ÉL
ELLA
USTED
NOSOTROS
VOSOTROS
ELLOS
ELLAS
USTEDES
More information concerning the preterite tense
Back to Top
Preterite Tense: Stem-changing IR verbs
Vosotros & Vosotras form
To make this form, drop the -ir.
Add the normal ending for preterite tense conjugation of IR verbs.
E -> IE
This is the event. This is what y'all did.
deutsch
convertir convertisteis y'all converted y'all did convert
ihr habt bekehrt
mentir mentisteis y'all lied y'all did lie
ihr habt gelogen
preferir preferisteis y'all preferred y'all did prefer
ihr habt vorgezogen
E -> I
competir competisteis y'all competed y'all did compete
ihr habt konkurriert
medir medisteis y'all measured y'all did measure
ihr habt gemessen
pedir pedisteis y'all requested y'all did request
ihr habt gebeten
O -> UE
dormir dormisteis y'all slept y'all did sleep
ihr habt geschlafen
morir moristeis y'all died y'all did die
ihr seid gestorben
The pronoun VOSOTROS does not need to be stated in the preterite.
It is already clear by the ending that VOSOTROS is doing the action.
A look at other forms:
YO
ÉL
ELLA
USTED
NOSOTROS
VOSOTROS
ELLOS
ELLAS
USTEDES
More information concerning the preterite tense
Back to Top
Preterite Tense: Stem-changing IR verbs
Ellos form
To make this form, drop the -ir.
Add the normal ending for preterite tense conjugation of IR verbs.
This form is important, as it is the basis for the formation of the past subjunctive.
E -> IE
This is the event. This is what they did.
deutsch
convertir convirtieron they converted they did convert
sie haben bekehrt
mentir mintieron they lied they did lie
sie haben gelogen
preferir prefirieron they preferred they did prefer
sie haben vorgezogen
E -> IE verbs change the final E of the stem to I in the él, ella, Usted, ellos, ellas, Ustedes forms.
E -> I
competir compitieron they competed they did compete
sie haben konkurriert
medir midieron they measured they did measure
sie haben gemessen
pedir pidieron they requested they did request
sie haben gebeten
E -> I verbs change the final E of the stem to I in the él, ella, Usted, ellos, ellas, Ustedes forms.
O -> UE
dormir durmieron they slept they did sleep
sie haben geschlafen
morir murieron they died they did die
sie sind gestorben
O -> UE verbs change the final O of the stem to U in the él, ella, Usted, ellos, ellas, Ustedes forms.
The pronoun ELLOS needs to be stated in the preterite, because the same form is used for ELLAS & USTEDES.
Once it is clear that ELLOS is the subject, it can be left out in further statements.
A look at other forms:
YO
ÉL
ELLA
USTED
NOSOTROS
VOSOTROS
ELLOS
ELLAS
USTEDES
More information concerning the preterite tense
Back to Top
Preterite Tense: Stem-changing IR verbs
Ellas form
To make this form, drop the -ir.
Add the normal ending for preterite tense conjugation of IR verbs.
This form is important, as it is the basis for the formation of the past subjunctive.
E -> IE
This is the event. This is what they did.
deutsch
convertir convirtieron they converted they did convert
sie haben bekehrt
mentir mintieron they lied they did lie
sie haben gelogen
preferir prefirieron they preferred they did prefer
sie haben vorgezogen
E -> IE verbs change the final E of the stem to I in the él, ella, Usted, ellos, ellas, Ustedes forms.
E -> I
competir compitieron they competed they did compete
sie haben konkurriert
medir midieron they measured they did measure
sie haben gemessen
pedir pidieron they requested they did request
sie haben gebeten
E -> I verbs change the final E of the stem to I in the él, ella, Usted, ellos, ellas, Ustedes forms.
O -> UE
dormir durmieron they slept they did sleep
sie haben geschlafen
morir murieron they died they did die
sie sind gestorben
O -> UE verbs change the final O of the stem to U in the él, ella, Usted, ellos, ellas, Ustedes forms.
The pronoun ELLAS needs to be stated in the preterite, because the same form is used for ELLOS & USTEDES.
Once it is clear that ELLAS is the subject, it can be left out in further statements.
A look at other forms:
YO
ÉL
ELLA
USTED
NOSOTROS
VOSOTROS
ELLOS
ELLAS
USTEDES
More information concerning the preterite tense
Back to Top
Preterite Tense: Stem-changing IR verbs
Ustedes form
To make this form, drop the -ir.
Add the normal ending for preterite tense conjugation of IR verbs.
This form is important, as it is the basis for the formation of the past subjunctive.
E -> IE
This is the event. This is what y'all did.
deutsch
convertir convirtieron you converted you did convert
Sie haben bekehrt
mentir mintieron you lied you did lie
Sie haben gelogen
preferir prefirieron you preferred you did prefer
Sie haben vorgezogen
E -> IE verbs change the final E of the stem to I in the él, ella, Usted, ellos, ellas, Ustedes forms.
E -> I
competir compitieron you competed you did compete
Sie haben konkurriert
medir midieron you measured you did measure
Sie haben gemessen
pedir pidieron you requested you did request
Sie haben gebeten
E -> I verbs change the final E of the stem to I in the él, ella, Usted, ellos, ellas, Ustedes forms.
O -> UE
dormir durmieron you slept you did sleep
Sie haben geschlafen
morir murieron you died you did die
Sie sind gestorben
O -> UE verbs change the final O of the stem to U in the él, ella, Usted, ellos, ellas, Ustedes forms.
The pronoun USTEDES needs to be stated in the preterite, because the same form is used for ELLOS & ELLAS.
Once it is clear that USTEDES is the subject, it can be left out in further statements.
A look at other forms:
YO
ÉL
ELLA
USTED
NOSOTROS
VOSOTROS
ELLOS
ELLAS
USTEDES
More information concerning the preterite tense
Back to Top